Łagów

Łagów – Perła Ziemi Lubuskiej – jest najpiękniejszą miejscowością wypoczynkową zachodniej Polski, odwiedzaną przez turystów z całej Europy. Miasto położone jest w polodowcowej rynnie między dwoma malowniczymi jeziorami, otoczonymi bukowymi rezerwatami.
Ścieżki spacerowe i rowerowe prowadzące dookoła jezior dostarczają niezapomnianych wrażeń. Zimą korzystają z nich także narciarze. Lasy pełne są grzybów, jagód i malin. Na grzybobrania przyjeżdżają smakosze z całej Polski.
Zbudowany w XIV wieku Zamek Joannitów, będący do roku 1777 roku komandorią zakonu, nadaje miejscowości szczególnego charakteru. Zamek, jak i cały Łagów, jest przepięknie zharmonizowany z przyrodą, przyciąga o każdej porze roku malarzy, fotografików, którzy tradycyjnie spotykają się tutaj na plenerach.
Łagów położony jest w parku krajobrazowym, w strefie ciszy, gdzie nie spotkamy motorówek czy skuterów wodnych. Stwarza to przyjazną atmosferę dla wczasów rodzinnych. Służy turystom, którzy cenią piękno przyrody, aktywny wypoczynek, leśne i wodne wycieczki.

Jeziora łagowskie polecane we wszystkich przewodnikach – są rajem dla wędkarzy. Położone w polodowcowej rynnie zbiorniki pełne są rożnych gatunków ryb, wśród których króluje sielawa, szczupak i karp. Krystalicznie czysta woda i słynna 50 metrowa podwodna ściana to magnes przyciągający płetwonurków, którzy w Łagowie mają już 4 bazy.
Rezerwaty przyrody, źródła wody mineralnej, przeróżne gatunki zwierząt i ptaków, sprowadzają do Łagowa botaników i ornitologów.

Festiwal „Lubuskie Lato Filmowe” – odbywa się co roku na przełomie czerwca i lipca w Łagowie. Podczas festiwalu można spotkać znanych aktorów i reżyserów. W sezonie letnim organizowane są koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, jarmarki, turnieje rycerskie i sportowe. W drugiej połowie sierpnia przyjeżdżają do Łagowa miłośnicy muzyki barokowej, której festiwal „Muzyka w Raju”, odbywa się co roku w seminarium, w pobliskim Paradyżu. W ciągu dnia melomani przebywają na łonie przyrody, a wieczory w renesansowym kościele, kosztując w przerwach słynnego rajskiego sernika.
Łagów jest również popularny wśród radioamatorów, którzy łączą się z całym światem.

A oto niektóre atrakcje turystyczne Łagowa i okolic:

  • Międzyrzecki Pas Umocnień Obronnych wraz z największym w Europie rezerwatem nietoperzy;
  • spływ kajakowy jeziorami łagowskim, rzeka Pliszka oraz rzeka Paklica;
  • Lipcowa „Noc Nenufarów” w Lubrzy;
  • stadnina koni w Łagowie i w Gryżynie;
  • Gryżyński Park Krajobrazowy;
  • stare młyny wodne, zapory, elektrownie, jeziora, rzeki i strumyki;
  • zimowe kuligi;
  • Bal Przebierańców na Zamku Joannitów (luty).

Z Poznania, Zielonej Góry, Gorzowa czy Berlina można dojechać do Łagowa w ciągu 1-2 godzin. Dlatego wśród mieszkańców tych i okolicznych miast bardzo popularne są tzw. „łagowskie weekendy”. Również bliska odległość od miejscowości uzdrowiskowej Torzym (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,torzym,0.html) wyróżnia nasze noclegi na turystycznej mapie Polski.

Polecamy strony:

Nasz e-mail: bajka3.lagow@gmail.com



Napisz do nas